Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir ?


Çürüyen dişler tedavi edilmediğinde köklere doğru inmeye başlar. Çürüğün de neden olduğu bakteriler burada yavaş yavaş çoğalır ve apseye yol açar. Diş köklerinde oluşan bu apse genelde şişliğe neden olur. Tedavi edilmediği her gün biraz daha hasar alır ve sonucunda şiddetli ağrılara ve acılara neden olabilecek sorunlarla karşılaşılabilir. Kanal tedavisi, oluşan apsenin ve çürümenin diş tamamen kullanılamaz hale gelmeden onarılması ve kurtarılması işlemidir.  Kemer kanal tedavisi fiyatları, ne kadar süreceği hekimlerimizin yapacağı kontrollerden sonra net olarak aktarılır.


Kanal tedavisi Nasıl yapılır ?


Röntgen filmi çekilerek diş sinirlerinde ne kadar hasar olduğu, kök kanalları ve kemiklerde bir enfeksiyon oluşup oluşmadığı hekim tarafından kontrol edilir. Çıkan sonucuna göre bir veya iki seanslık tedavi başlatır. 


Kemer kanal tedavisi ile dişinize ve çevresine öncelikle lokal anestezi uygulanır sonra diğer aşamaya geçilir. 


Kök kanalına ulaşacak bir yol hekim tarafından açılır. Buradan diş içindeki çürümüş sinir dokusu, çürümeye neden olan bakteriler ve diş özü (pulpar) temizlenir. Temizleme işleminin tam olarak yapılabilmesi ve sonrasında sağlam doldurulabilmesi için kanal genişletilir. Bunun içinde kök kanal törpüleri kullanılır. Törpüleme işleminden sonra da diş içinde kalan ufak kalıntılar sodyum hipoklorit ve su yardımı ile tamamen temizlenir. Son olarak açılan delik kapatılır.


Dişten alınan sinir hücreleri yetişkinler için çok büyük bir öneme sahip değildir. Bu sinirler belli bir yaştan sonra sadece sıcak ve soğuk hissiyatının alınmasını sağlar. Dişin temel görevini yapmasını için çürüyen sinirlerin alınması gerekir. 

  
Tedavi Sonrası Ağrı


Kanal tedavisi ağrısı şiddetli değildir. Kanal tedavisi sonrası ağrı genelde apseden ve buradaki iltihaptan kaynaklanır. Kemer kanal tedavisi içim muayene randevusu alarak diş köklerinizi kontrol ettirebilirsiniz.  


Ancak her diş tedavisinde olduğu gibi sonrasında bölge dokusu birkaç gün hassaslaşır. Dokunulduğundan, yemek yendiğinde hafifte olsa ağrılar görülebilir. Bunun için diş hekiminin vereceği ağrı kesicileri kullanmak yeterlidir. Hekim ağrı kesici yazmaya gerek görmediyse ancak ağrılar başladıysa reçetesiz satılan ağrı kesiciler alınabilir.


Operasyon Ne kadar Sürer


Kanal tedavisi ne kadar sürer ? sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Dişin durumuna göre bir tedavi süreci 7 güne uzayabilir. Bununla birlikte yine dişin durumuna göre ikinci kez temizleme işleminin yapılması da gerekebilir. Eğer köklerde bir iltihap oluştuysa bunu ortadan kaldırmak için dişe ilaç yerleştirilir. Etkisi bir hafta sonra alınır ve sonrasında dişteki delik kapatılır.


Standart olarak hesaplandığında diş kanal tedavisi ortalama 1 – 1.5 saat sürmektedir.


Tedavi sonrası Bakım


Kemer kanal tedavisi yaptırdığınızda sonrasında nasıl bakım yapacağınız hekimlerimiz tarafından aktarılır. Genel olarak tedavi sonrası birkaç gün sert ve dokuya baskı oluşturacak yiyecekleri yememek ve verilen ilaçları kullanmak yeterlidir. 

HEMEN ARA WhatsApp