Ortodonti

Ortodonti Tedavisi


Ortodonti ne demek diyecek olursak genel olarak birbirine çarpık ve uyumsuz olan dişlerin tespiti ve tedavisinin yapıldığı bir uzmanlık alanı şeklinde geçmektir. Bu şekilde çarpık ve uyumsuz dişlerin düzeltilebilmesi için Kemer ortodonti tedavisi uygulanmaktadır. Tamamen alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilen bu ortodonti tedavisi dişlerin daha uyumlu bir şekilde görünmesini sağlamaktadır.


Ortodonti Tedavisi Sebepleri Nelerdir?


Ortodonti tedavisinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında ise alt ve üst çene yamukluğu göz önüne alınmaktadır. Bunun yanında hastanın yaşı da tedavi için önemli bir etken olmaktadır. Ergenlik çağındaki bir kişinin alt ya da üst çene yamukluğuna tedavisi mümkün olabilmektedir. Bir diğer ortodonti tedavisi nedeni olarak ağızdan solunum yapmak da bozukluğa sebep olmaktadır diyebiliriz. Ağız solunumda üst çene dar kalacağı için çene uyumsuzluğu söz konusu olacaktır.


Daha küçük kişilerde ve bebeklerde de ortodontik bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bebeklerde uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanma ileriki yaşlarda sıkıntı yaratabilmektedir. Ebeveynlerin bu duruma yönelik çeşitli önlemler alması diş ve çene sağlığı için önemli olmaktadır. Çocuklardaki tırnak yeme ve parmak emme gibi durumlar da ortodontik bozukluklara zemin hazırlamaktadır. Olabildiğince erken yaşta bu alışkanlıkların ortadan kaldırılabilmesi için önlemler alınmalıdır.


Ortodonti bozuklukları olarak dilin yapısı da oldukça önemli etkenlerden olmaktadır. Dilin olması gerekenden daha büyük olması ya da çekilmiş diş boşluklarının halen mevcut olması bozuklukları tetikleyebilmektedir. Bir diğer etken olarak dişlerin tutunduğu çene yapısının dişlere göre küçük kalması ve dişlerin çeneye sığmaması da çarpıklık meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Son olarak erken veya geç süt dişi kaybı da diş çarpıklığı oluşturmaktadır. Meydana gelen bütün bu bozukluklar Kemer ortodonti tedavisi ile birlikte düzeltilebilmektedir.


Tedavi Yöntemleri


Ortodonti tedavisi yapılabilmesi için öncelikle hastaya muayene yapılır. Bu muayene ile birlikte dişlerdeki çarpıklık ve uyumsuzluklar belirlenir. Hastanın yaşına ve yaşadığı bozukluğa göre ortodonti uzmanı tarafından gerekli tedaviye başlanır. Bu noktada hastaya tedavi ile ilgili bilgi verilir ve tedavi sürecinin nasıl işleyeceği anlatılır.


Kemer ortodonti tedavi yöntemleri olarak 4 çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri metal diş teli tedavisi, şeffaf diş teli tedavisi, lingual diş teli tedavisi ve şeffaf diş plağı tedavisi olmaktadır. Bütün bu tedavi yöntemleri hastanın diş ve çene durumuna göre uygulanmaktadır. Bozukluk yaşan kişinin yaşı da bu tedavide önemli etkenlerdendir. Bazı tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için belirli bir yaşa erişmek gerekmektedir.


Ortodonti tedavisi olarak diş tellerinin takılma aşamasında iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise en çok bilinen olan geleneksel yöntem ve İndirekt bondingtir. Geleneksel yöntemde dişlerin üzerine braketler yapıştırılır. Sonraki işlemde ise yapıştırılan braketlerin arasından ark telleri geçirilerek lastikler takılmaktadır.


Alternatif Tedavi Yöntemleri


Kemer ortodonti tedavileri dışında bazı alternatif tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemler diş teli kullanmak istemeyenler için tercih edilebilmektedir. Restoratif veya protetik alternatif tedavi yöntemleri olarak geçen bu tedaviler lamina ve kaplama gibi tekniklerdir. Fakat bu alternatif tedaviler doğal dişlerin yerini tutmamaktadır. Bunun yanında alternatif tedaviler ömürlük değil kısa bir süreliğine geçerli olduğu unutulmamalıdır. Belirli bir süre sonrasında ise tedavinin yenilenmesi gerekmektedir.


Ortaya çıkan ortodontik bozuklukların en iyi şekilde tedavisi için uzman hekimlerce önerilen tedavi yöntemlerini tercih etmek gerekiyor. Böylece bulunan diş ayrıklığı ya da uyumsuzluğu tamamen ortadan kalkacaktır. Kemer ortodonti tedavi yöntemleri ile birlikte dişler doğal görünümüne ve sağlığına kavuşacaktır.

HEMEN ARA WhatsApp